İkamet Yoluyla Vatandaşlık almak

Türkiye'de belirli şartlarda ve sürelerde ikamete sahip olan yabancılar vatandaşlık alabilirler.

Danışmanlık için iletişime geçin.

Bize Ulaşın!

+90 542 892 89 11

Ülkemizde uzun yıllardır ikamet etmekte olan yabancılardan beş (5) yılı doldurmuş olanlar aşağıdaki şartları taşımaları halinde vatandaşlık başvurusunda bulunma hakları bulunmaktadır. “Genel Başvuru Yolu” olarak da anılan ikamete dayalı vatandaşlık başvurusunda en önemli şart; yabancının geriye dönük beş (5) sene içerisinde altı (6) aydan daha fazla bir süre Türkiye dışında bulunmamış olması şartıdır. Aksi halde “ikamette kesinti” olduğu anlamına gelmekte başvuru işleme koyulmamaktadır.

Genel Başvurularda en önemli şart; “ikamette kesinti olmaması” şartıdır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere yabancının Türkiye dışında geçirdiği zaman altı (6) ayı aşması halinde başvurusu reddedilecektir.

Bu dilekçe neticesinde “İkamet Hesaplaması” detaylı olarak yapılmakta ve şartı taşıyıp taşımadığı net olarak ortaya çıkmaktadır. Dilekçenizin üzerine yapılacak hesaplama ile verilecek olan hesap cetvelinin çıkması iki (2) haftayı bulabilmektedir.

  • Vatandaşlık başvurusunda dosyanızı açtırabilmek için öncelikle aşağıdaki istenen belgeleri eksiksiz tedarik etmeniz gerekmektedir.
  • İstenen belgelerden birisi olan Başvuru Formları için bize ulaşabilirsiniz.
  • Evrakların Apostilli olarak hazırlanmasının ardından ayrıca Noterden tasdikli olarak tercüme ettirilmesi gerekmektedir.

Vatandaşlık işlemlerine dair VIP hizmet almak için bize ulaşın.

Danışmanlık almak için

UZMANLARIMIZLA GÖRÜŞÜN

Tüm vatandaşlık edinme sürecinizde doğru hizmet almak için bize ulaşın.
VipTurkishPass