Türkiye’de Yatırım Fırsatları

Yabancılara özel olarak geliştirilen kanun maddeleri; son zamanlarda popülerliğini korumaktadır. turkiyede en guzel yatirim hizmet talep eden bir çok yabancı danışmanlık talebinde bulunmaktadır. Türkiye’de Yatırım yapmak ve geleceğe yönelik hareket etmek için kesinlikle Türkiye’de yatırım danışmanı firmasıyla çalışmalısınız.

Türkiye hem 80 milyona dayanan nüfusu hem de kaliteli ve genç iş gücü sayesinde Türkiye’de yatırım yapmak için ideal bir ülkedir. Üstelik yabancı yatırımcılara sağlanan teşvikler, vergi indirimleri, ücretsiz arazi tahsisleri gibi kolaylıklar da Türkiye’de yatırım yapmayı cazip kılmaktadır.

Şimdi 2019 itibarıyla Türkiye’de yatırım yapılacak en karlı ve iyi yatırım alanlarına göz atalım.Türkiye’de Yatırım Yapabileceğiniz 10 İdeal Sektör

1- Türkiye’de İnşaat ve Emlak

İnşaat ve emlak sektörleri Türk ekonomisini ayakta tutan en önemli sektörlerdendir. Özellikle artan nüfus ve ülke genelindeki kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle Türkiye’de emlak ve inşaat sektörleri çok canlıdır. Bu nedenle inşaat ve emlak sektörlerinin uzun bir süre daha yatırımcılar için cazip seçenekler olacağını söyleyebiliriz.

2019 itibarıyla Türkiye’deki konut satışlarının %6’sı yabancı yatırımcılara yapıldı.  Bu rakamın gittikçe artması bekleniyor. Ayrıca yabancı yatırımcıların Türkiye’de gayrimenkul satın alabilmesi için ikamet izni şartı da bulunmuyor. En az 250.000 dolarlık gayrimenkul satın alan yatırımcılara da Türk vatandaşlığı hakkı veriliyor.

2- Türkiye’de Tekstil ve Hazır Giyim

Türkiye tekstil ve hazır giyim sektöründe sunduğu kalite, hammadde kaynakları açısından zenginlik, özel taleplere cevap verebilme, esneklik, Avrupa Birliği ve Orta Doğu gibi talebin yüksek olduğu bölgelere coğrafi olarak yakınlık gibi nedenlerle birçok avantaja sahip. Bu nedenle Türkiye’de tekstil ve hazır giyim alanında yatırım yapmanın yerinde bir hareket olacağını söyleyebiliriz.

Ayrıca 2019 yılında yürürlüğe giren yeni teşvik programıyla birlikte tekstil alanında yatırım yapacaklara mevcut teşviklerin yanı sıra bazı yeni teşvikler daha sunuldu. Buna göre özellikle ülkenin Doğu illerine tekstil alanında yapılacak yatırımlara ekstra pek çok teşvik daha verildi.

3- Türkiye’de Bilişim ve Teknoloji

Türkiye son yıllarda teknoloji bazlı araştırma ve geliştirmeye büyük önem vermeye başladı. Bugün Türkiye’deki pek çok üniversitede teknoloji merkezleri bulunuyor ve yatırımcıların bu alanlarda teknolojiye yönelik yatırım yapmalarına büyük kolaylıklar sağlanıyor.

Özellikle yazılım geliştirme, biyoteknoloji, nanoteknoloji, elektronik gibi alanlarda yatırım yapmak isteyen kişiler için Türkiye oldukça cazip bir ülke konumunda.Halihazırda Türkiye’de bu alanda faaliyet gösteren pek çok yerli ve yabancı şirket olmasına karşın hala bu alanda büyük açıklar ve büyük fırsatlar olduğunu belirtelim.

4- Türkiye’de Turizm ve Hotelcilik

Ülkemiz göreceli ve mutlak konumu itibarıyla turizm potansiyeli açısından önemli özelliklere sahiptir. Türkiye’nin ılıman kuşakta yer alması, güneşli gün sayısının çokluğu ve üç tarafının denizlerle çevrili oluşu kıyı turizmini geliştirmiştir.

Anadolu, jeolojik ve jeomorfolojik geçmişin bıraktığı farklı yer şekilleri, doğal su kaynakları, zengin bitki ve hayvan çeşitliliği ile geçmişten günümüze farklı kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Anadolu topraklarındaki tarihî ve arkeolojik kalıntılar ve eserler Türkiye’yi turizm açısından bir cazibe merkezi hâline getirmiştir. Ülkemizdeki turizm türleri şöyledir:

5- Türkiye’de Sağlık ve Termal Turizmi

Ülkemizde çok sayıda sıcak su kaynağı bulunur. Jeotermal zenginlik açısından dünyanın sayılı ülkeleri arasında olan Türkiye bir kaplıca cennetidir (Görsel 5.9). Sıcaklığı 20 ile 110 derece arasında değişen ve zengin mineral özellikleri sayesinde tedavi ediciliği yüksek 1.500’ün üzerinde kaplıca vardır.

Dünyadan ve Türkiye’den pek çok turist, yılın 12 ayı bu şifalı suların bulunduğu tesisleri ziyaret etmektedir.
Ülkemiz, son yıllarda medikal sağlık hizmetleri açısından dünya standartlarını yakalamıştır. Saç ekimi, estetik operasyonlar, diş tedavileri ve diğer tedaviler için her yıl çok sayıda turist ülkemizi ziyaret etmektedir.

6- Türkiye’de Enerji ve Doğal Kaynaklar

Enerji sektörü, neredeyse tüm ekonomik faaliyetlerin sorunsuzca yürütülebilmesi bakımından çok önemli bir sektördür. Bu açıdan Türkiye’nin enerji alanındaki açığını kapatmak için 130 milyar dolarlık yatırım yapması bekleniyor.

Türkiye’nin bu sektöre büyük önem vermesi de enerji ve doğal kaynaklar alanına yatırım yapacak kişilere sunduğu kapsamlı teşviklerden anlaşılabilir. Hidroelektrik enerji, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, doğalgaz, biyoenerji ve jeotermal enerji alanlarında yatırımcıların yararlanabileceği teşviklerden bazıları şunlar;

  • KDV İstisnası
  • Gümrük Muafiyeti
  • Vergi İndirimi (%40)
  • SGK Primi İşveren Payı (7 Yıl)
  • Faiz Desteği (max. 700 bin TL)
  • Çevre ve Geri Dönüşüm

Sanayileşmenin neden olduğu tahribatları ortadan kaldırmak, küresel ısınmanın önüne geçmek ve çevre kirliliğine neden olabilecek durumları ortadan kaldırmak için gerekli adımların atılması çevre ve geri dönüşüm sektörünü önemli bir sektör haline getirdi.

Türkiye’de Avrupa Birliği üyelik sürecinde olan ve Kyoto Protokolü’nü kabul eden bir ülke olduğu için geri dönüşüm konusunda büyük önem veriyor. Bu yolda Türkiye’nin yakın dönemde atık yönetimi ve geri dönüşüm sektörüne 7 ile 9 milyar Euro arasında yatırım yapması bekleniyor.

Bu bakımdan Türkiye’de geri dönüşüm alanında yatırım yapacak yerli ve yabancı yatırımcılara katma değer vergisi, gümrük vergisi, yatırım yeri tahsisi, faiz desteği, vergi indirimi gibi pek çok konuda destek veriliyor.

Fabrika Kuruluş İzinleri

Türkiye'de Fabrika Kurulumu Fabrika kuruluşu ile ilgili bir çok soru alıyoruz. Kendi fabrikamı nasıl kurabilirim ne kadar yatırım yapmam gerekir

Yabancı Yatırımcılara Devlet Teşvikleri

Türkiye'de Yabancı Yatırımcı Teşvikleri Türkiye, yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar için büyük fırsatlar sunmaktadır. Yabancı yatırıma destek için devlet teşvik imkanları sunularak daha iyi,

Hastane Kuruluşu ve İzinleri

Özel Hastane Kuruluş Aşamaları Öncelikle özel hastane açma fikrine sahipseniz yada bir yatırımcı olarak yatırımınızı birkaç ortak yolu ile kendinize özel hastane

Türkiye’de Üniversite Kuruluş İzinleri

Türkiye'de Üniversite Okumak İcin Ne Yapmaliyim? Türkiye’de üniversite açmak için önünüzde çok uzun, riskli, karmaşık ve zorlu bir süreç vardır.

Türkiye’de Yatırım Destekleri

Türkiye’de Yatırım Fırsatları Türkiye yatırım fırsatları sunarken dünyanın her kıtasında jeopolitik risklerin arttırılması, yatırımcıların pazarlara duyduğu güveni azaltmaktadır. Ekonomik bağ yatırımcıları