Türkiye’de Yatırım Fırsatları

Türkiye yatırım fırsatları sunarken dünyanın her kıtasında jeopolitik risklerin arttırılması, yatırımcıların pazarlara duyduğu güveni azaltmaktadır. Ekonomik bağ yatırımcıları finansal piyasalara çekmeye devam ederken, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler yeni yatırımcıları çekmek için para ve maliye politikalarıyla rekabet ediyorlar.

Dünya çapında dağıtılan doğrudan yatırımlara göre, Türkiye’nin bu dağıtımın en büyük paya sahip ülkelerden biri olduğu söyleniyor. Geçtiğimiz yılın ocak ve mayıs ayları arasında doğrudan yabancı yatırım rakamlarına baktığımızda, aynı dönemde yatırımların büyük çoğunluğunun % 11 artış ile 4,6 milyar dolardan fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Ülkenin siyasi programında yer alan Rusya’dan S-400 savunma sistemleri satın almak, ABD ile siyasi bir krize neden oluyor, ancak Avrupalı ve Körfezli yatırımcıların yatırım kararları üzerinde hiçbir etkisi olmadığı görülüyor. Çünkü eğer bir yerde karlı bir yatırım varsa, sermayedar daha fazla kar elde etmek için o bölgeyi yatırım yapmak için tercih eder.

Türkiye’de Yatırım Yapılacak İşler

Türkiye’de yatırım yapılacak iş ve alanlar geleceğe dair umut vermektedir. Türkiye, 2017’den bu yana emlak, bankacılık, konfeksiyon, gıda, kozmetik, sağlık, enerji ve mühendislik sektörlerine doğrudan yatırım aldı ve 30 yaşın altındaki nüfusun alım gücünün ülke nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturduğunu gösteriyor.

Türkiye, satın alma gücü açısından dünyada 13. sırada yer almaktadır.

Yabancıların Türkiye’ye Yatırım Yapması

Gelişmekte Olan Ülkeler Birliği’ne baktığımızda, Türkiye jeo-politik-jeo-stratejik ve jeo-ekonomik farklılıklara sahiptir. Özellikle, Körfez ülkeleri, özelleştirme sonucu sözleşme imzalamak veya milyarlarca dolar yatırım yapmak için Türkiye’ye güveniyor ve Türkiye’ye geliyor. Bu güven kuşkusuz, Türkiye’nin yapısal reformlar konusundaki geçmiş tecrübesi ve vizyonundan kaynaklanmaktadır. Politik istikrarın yanı sıra, ekonomik büyümeyi dünyanın önde gelen büyüme rakamlarına göre hızlandırmak için yapısal reformlar yapılmaktadır.

Yabancı yatırımcıların yatırıma karar vermeden önce baktıklarından biri, o ülkenin politik istikrarıdır. Türkiye, yaklaşık 20 yıldır mevcut siyasi parti tarafından yönetiliyor. Beş yıl boyunca siyasi risk oluşturabilecek seçimler yoktur.

Türkiye’de Yatırım Yapmanın Avantajları

Türkiye, yatırım yaparak vatandaşlık veren ülkelerden biridir. Türk vatandaşlığını elde etmek için altı farklı seçenek var.

Yatırım yolu ile vatandaşlık kazana bilme yolları: sabit sermaye ile vatandaşlık kazanıla bilinmesi için Türkiye’deki bankalarda tutulması gereken mevduat miktarı 500 bin dolar, 50 Türk vatandaşına istihdam sağlayarak Türk vatandaşı olmaya hak kazana bilir ve Türk vatandaşı olmanın en hızlı ve kolay yolu gayrimenkul satın almak. Özellikle 19.09.2018 tarihinde resmi gazetede açıklanan kararın ardından Türk vatandaşı olmak için ödenen tutar önemli ölçüde azaltıldı.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı önceki dönemlere göre çok daha kolay olsa da, herkes Türk vatandaşlığını en az 250.000 ABD Dolar karşılığında satın alabilir. Türkiye’de sadece emlak yatırımı konusunda değerli ve zengin seçenekler değil, vatandaşlık sürecinin uygunluğu emlak satın alarak vatandaşı daha cazip hale getirmektedir.