Türkiye’de Özel Hastane Açmak

Türkiye’de sağlık sektöründe çalışmak, iş kurmak ve istihdam sağlamak üzere özel hastane açmak kârlı bir iş olduğu kadar topluma tıp alanında fayda sağlamayı da beraberinde getirir. Bunun için sahip olmanız gereken iki şey vardır; gerekli izinlerin alınabilmesi ve yatırım yapabilecek yeterli bir sermayeye sahip olmak. Fakat unutmayın, bu işlem için gerekenler sadece bunlardan ibaret olsa da süreci epey zorlu ve karmakarışıktır.

İşin uzmanı olan ve gerekli izinleri almanızı sağlayacak bir danışmanlık şirketi ile çalışmak size bütün kapıları açacaktır. Türk yetkilileri, İçişleri Bakanlığı, DEİK ve MÜSİAD ile iyi ilişkiler kurmuş olan şirketimiz bu konuda sizlere bütün imkânlarını sunacaktır. Bir hastane sahibi olmak için takip etmeniz gerekenleri aşağıdaki makalede size açıkladık.

Özel Hastane Açmaya Dair İzlenecek Yol Ve Şartlar

Hastane olarak hizmet verecek olan binanın, hastane olabilecek niteliğe sahip olması gerekmektedir. Gerekli yerlerden alınacak izinlerin ve ruhsatın yardımıyla prosedürü başlatabilirsiniz. Sağlık Bakanlığının bu konuda epey titiz davrandığı üzere Sağlık Bakanlığından izin aldıktan sonra verilen ruhsatla özel hastane açabilirsiniz. Açacağınız hastanenin türünü belirteceğiniz dilekçeyi kendiniz bizzat sorumlu müdürlüklerle valiliğe vererek başvuru yapmanız gerekmektedir. Bakanlığın ruhsat verdiği özel hastanelerin bütün tıbbi malzemelerinin en yeni ve temiz şekilde olması zorunluluğunun yanında bakanlık, iş planı dahilinde alanında uzman sağlık çalışanlarının ilave edilmesini ve hastanenin son teknoloji tıbbi ekipman ile donatılmasını isteyebilir.

Sunulacak olan teknik, tıbbi ve idari hizmetlerden sorumlu olacak bir müdürün hastaneye atanması gerekmektedir. Sorumlu müdürün görevi hastane adına müdürlük ve bakanlıklarla alakalı prosedürü eksiksiz olarak takip etmesi, bizzat bu kanallarla iletişim halinde olması gerekecektir. Bu unvanla nitelendirilecek olan doktor, Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde özel veyahut kamu hastanelerinde 2 yıl çalışmış olmalı ve en az 5 yıllık bir tabip olmalıdır.

Hastaların kaldığı odaların gün ışığını yeterli alabilecekleri şekilde yerleştirilmiş olmaları gerekmektedir. Duvar ve tabanlar temizlenmesini kolaylaştıracak nitelik ve düzgünlükte, dezenfeksiyonu sağlanabilir olmalıdır. Odaların kapılarının genişlikleri 110 santimetreden aşağı olmamalıdır. Banyo ve tuvaletlerin kapıları ise dışarıya açılabilir nitelikte olmalıdır. Bu odalarda 2’den fazla hasta yatağı bulunmamalıdır. Hemşire istasyonları her bir koridorda yer almalıdır.

Özel Hastane Açmanın Gerekli Adımları

İş Planı

Özel Hastane açarken plansız hareket edilmesi mümkün değildir. Epey karmaşık bir süreç sizi beklemektedir. Yapılan yatırımın kuruluşu, yönetimi ve idaresi iyi düşünülerek en ince ayrıntısına kadar planlanmalıdır. Aksi halde sadece gereksiz ve beklenmedik masraflarla değil, süreci yavaşlatacak pek çok pürüzle de karşılaşırsınız. Bu yüzden yalnız hareket etmemeniz ve doğru, güvenilir ve alanında uzman danışmanlarla birlikte hareket etmeniz gerekir. Gelin bu süreci birlikte planlayalım.

Ruhsat

Sağlık Bakanlığı ince eleyip sık dokuyarak izin ve ruhsatları vermektedir. Sağlık kuruluşu oldukları için hastaneler pek çok izin ve ruhsat gerektirmektedir. Bu işlemlerin de hızlı bir şekilde ve öncelikli olarak halledilmesi gerekir. Hukuki desteğin yanında, bakanlıkla iyi ilişkilerinizin olması gerekmektedir. Bizim bağlantılarımızla bu izin ve ruhsatları hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

Konum

İnsanların kolayca ulaşamayacağı bir konumda hastane kurulması doğru bir tercih olmayacaktır. Zira sağlığa dair bir hizmet almak isteyen insanların, bir hastaneyi tercih edebilmeleri için öncelikle o hastaneye yakın olmaları gerekecektir. Geniş bir yolda bulunan, mümkünse insanlar için tanıdık olan meydan gibi bir yer açıklıkta yer alan bir hastane en idealidir.

Bina

Hastanenin sadece iyi bir konumda olması yeterli değildir. Ayrıca hastanenin kurulacağı binanın hastane olmaya elverişli olması gerekir. Bina seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sağlık hizmeti verilecek binanın bu hizmetin verilemeyeceği kadar eski olmamasıdır. İç mimari ve bina yapımı için can güvenliğini tehlikeye atmayacak malzemeler kullanılmış olmalıdır. Önceden hastane olarak kullanılmış bir bina seçmek süreci daha kolay bir hale getirecektir. Bu yapıda bir bina bulunamazsa, hiç sorun değil; o zaman da hastane olmaya uygun yeni bir bina inşa edilebilir. Her halükarda gayrimenkul danışmanlığımız kapsamında gelin size uygun bir konumda, aradığınız binayı bulalım.

Bilgi

Bir hastane işletmek ve açmak için hem çok şey bilmeli hem de bilgili başka profesyonellerle çalışmalısınız. Çalışanlarınızın profesyonel çalışma hayatlarını iyi araştırmalısınız. İşi bilen insanlarla çalışmalısınız. Gelin sizin için bu çalışanları da biz bulalım.

Maliyet

Hastane açmak çok kârlı bir iştir. Fakat ayrıca açılışından masrafına, çalışan maaşlarına, teçhizata, idaresine ve yönetimine kadar epey maliyetlidir de. Hastane açılışı yapmak yüksek bütçeli bir yatırım yapmak anlamına gelmektedir. Bu yüzden bütçe planlaması yapmak üst düzey önem arz etmektedir. Bir muhasebe ve bütçe planlaması hizmeti paketimiz olduğunu da unutmayın. Bütün bu süreçlerde yanınızda olacağız.

Türkiye’de Özel Hastane Kuruluşu ve Türkiye’de Medikal, İlaç ve Sağlık Kuruluşlarıyla ilgili merak ettiğiniz; özel hastane yatırım maliyeti, ülkemizde özel hastaneler nasıl açılır, bir özel hastanenin aylık geliri, hastane kurma ödevi, tıp merkezi açmak, özel hastane açmak için gerekli şartlar, 150 yataklı hastane maliyeti, özel hastane kuruluş aşamaları, gibi tüm konularda ücretsiz danışma hattımızdan bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.