Türkiyede Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye’de çalışan her yabancının geçerli bir çalışma iznine ihtiyacı vardır. Bu izin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) tarafından verilir.

Yabancıların büyük bir çoğunluğunun çalışma izni alabilmek için eşzamanlı olarak çalışma vizesine de başvurması gerekmektedir. Siz çalışma vizesi için gerekli olan belgeleri toplayıp ülkenizdeki Türk büyükelçiliğine veya konsolosluğuna başvuru yaparken, işvereniniz de gerekli belgeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunmalıdır.

Ancak sadece kendi ülkenizden değil, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde de çalışma izni başvurusunda bulunmanız mümkündür. Yabancılar, en az altı aylık geçerliliği olan bir oturma izni almışlarsa bunu yapmaya hak kazanırlar. Türkiye’ye turist olarak giriş yapan yabancılar çalışma iznine uygun değillerdir.

Yabancı Çalışma İzni Başvuru Süreci

Çalışma izni başvurunuzu Türkiye içinden veya dışından yapsanız dahi, iş sözleşmesi yapmadan veya iş teklifi almadan çalışma izni alamazsınız. Siz ve işvereniniz başvurunuzu yaptıktan sonra ÇSGB başvuruyu 90 gün içinde işleme alacaktır.

Başvurunuz onaylanırsa, bir Türk büyükelçiliğine şahsen giderek pasaportunuza çalışma vizesi ve iznini da damgalatmanız gerekmektedir. Eğer Türkiye içinden başvuruyorsanız, vize ve izinlerinizi doğrudan Ankara’daki ÇSGB ofislerinden alabilirsiniz.

Son olarak, Türkiye’ye geldikten sonraki 30 gün içinde oturma izni için başvurmanız gerekmektedir. İşvereninize en yakın yerel polis karakolunun Yabancı Şubesi’ne başvurun. Çalışma vizenizi, çalışma izninizi ve oturma izninizi alana kadar çalışmaya başlamanıza izin verilmez.

Siz ve işvereninizden istenen gerekli belgelerin güncellenmiş listeleri ve diğer bütün gerekli işlemler için Türk yetkilileri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, DEİK ve MÜSİAD ile iyi ilişkiler kurmuş olan şirketimizden danışarak ilerleyin. Sizlere en doğru, en güvenilir hizmeti sunacağımızdan emin olabilirsiniz.

Yabancı Çalışma İzninin Uzatılması

Çalışma izinleri başlangıçta bir yıllık bir süre için verilir. Çalışma izninizi uzatmanız gerekiyorsa (ki muhtemelen uzatacaksınız) çalışma izninizin geçerliliğinin sona erme tarihinden itibaren 2,5 ay içinde uzatma başvurusunda bulunmalısınız.

Uzatılmış çalışma izniniz 2 yıl süreyle geçerli olacaktır. İkinci bir uzatma için başvurursanız, bu çalışma izni 3 yıl geçerli olacaktır.

Türkiye’de 8 yıl üst üste yaşayıp çalıştıktan sonra, yenileme gerektirmeyen belirsiz süreli çalışma iznine başvurmaya hak kazanırsınız.

Çalışma izninin uzatılması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Ankara’daki ofisine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bütün bu süreçleri sizin adınıza takip edeceğiz.

Türkiye’de Bağımsız Çalışma İzinleri

Türkiye’de en az 5 yıl kesintisiz olarak çalıştıysanız, serbest meslek erbabı olarak çalışmanızı sağlayan bağımsız çalışma iznini almaya hak kazanırsınız. Nihai hedefiniz Türkiye’de kendi işinizi kurmaksa bu önemli bir kilometre taşıdır.

Bağımsız çalışma izni alabilmek için de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Ankara’daki ofisine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bütün bu süreçleri sizin adınıza takip edebilmemiz için şirketimize ulaşmayı unutmayın. Sizi İstanbul Ataköy’de bulunan ofisimizde ağırlamaktan mutluluk duyarız.