Türkiye Vize Türleri

Türkiye’de 90 günden uzun zamandır kalıyorsanız veya Türkiye’de çalışmayı veya okumayı planlıyorsanız vizeye ihtiyacınız olacaktır. Bu makale, farklı vizeleri ve bunların gereksinimlerine genel bir bakış sunmaktadır.

En geniş anlamda, Türkiye vizeleri ya tek girişli (tek giriş) ya da çoklu girişlidir (müteaddit giriş). Turist vizesi ve sınır vizeleri (birçok ülke vatandaşlarının giriş noktalarında alabilecekleri vizeler) genellikle tek bir giriş için geçerlidir. Ancak, çalışma ve öğrenci vizeleri birden fazla girişi kapsayabilir.

Türkiye Vize Başvuru Şartları

Vize her iki kategoride de belirli faaliyetleri kapsayacak şekilde verilir. Vize başvurusunda bulunmak için, ülkenizdeki bir Türk büyükelçiliğine veya konsolosluğuna uygun başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Genel uygulama prosedürü aşağıda listelenmiştir:

  • Pasaport (Talep edilen vizeden 90 gün daha uzun süre geçerli olmalıdır.)
  • Başvuru formu (Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla
  • İki adet pasaport boyutunda fotoğraf
  • Davet veya istihdam mektubu
  • Sağlık sigortası kanıtı
  • İade bileti veya iade bileti satın alındığına dair finansal yollarla elde edilecek belge
  • Konaklamanız sırasında kendinizi destekleyecek finansal araçlara sahip olduğunuzun kanıtı
  • Vize işlem ücreti (vize türüne ve uyruğunuza bağlı olarak değişir.)
  • Bu vize için listelenen özel gereksinimlere ek olarak, ihtiyacınız olan vizeye bakılmaksızın tüm bu öğeleri hazırlamalısınız.

Türkiye Turist Vizesi

Bu vizeler, giriş noktalarında vize almaya uygun olmayan yolculara verilir (bu tür vizeler de turist vizesi olarak kabul edilir). Turist vizesi 90 güne kadar verilir ve tek bir giriş için geçerlidir. Sınırdan vize satın alıyorsanız, yeni bir vize almadan Türkiye’den ayrılıp Türkiye’ye tekrar girmenize izin verilmeyecektir. Türkiye sınırından vize almaya hak kazanan turistler, vizeleri için kendi ülkelerindeki bir Türk konsolosluğuna veya büyükelçiliğine de başvurabilirler

 

Türkiye İş Vizesi

İş vizeleri turist vizesine benzer, ancak geçici iş için (toplantılar, konferanslar, seminerler) Türkiye’yi ziyaret eden yolculara verilir. Turist vizesi gibi, iş vizesi genellikle 90 güne kadar verilir ve tek bir giriş için geçerlidir. İş vizesine ihtiyacınız varsa, Türkiye’deki işinizin kanıtına ihtiyacınız olacaktır. İşvereniniz size uygun bir mektup veya belge sağlayabilmelidir.

Türkiye Öğrenci Vizesi

Öğrenciler bu vizeye ancak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tanınan bir Türk üniversitesine, okuluna veya dil sınıfına kaydolduktan sonra başvurabilirler. Öğrenci vizesine başvurmak için okulunuzdan kaydınızı kanıtlayan bir mektup almanız gerekir (bu, davet mektubunun veya iş başvurusunun yerini alır).

Türkiye’ye geldikten sonra 30 gün içinde yerel emniyet müdürlüğünüzün Yabancı Şubesi’ne kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Kayıt olduktan sonra, size oturma izni verilecektir.

Öğrenci vizesi ve oturma izni, geçerli oldukları sürece (genellikle bir yıl civarında) sınırsız çıkış ve giriş izni sağlar. Vizenizi yenilemek ve süresi dolmadan önce izin almak için gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde, yasadışı ikamet riski barındıracaktır.

Türkiye İkamet Vizesi

Türkiye’de vize muafiyet sürenizden veya turist vizesinden daha uzun süre yaşamak istiyorsanız, ikamet vizesi için başvurmanız gerekmektedir. İşlem için yeterli zaman tanımak adına, ayrılmanızdan en az iki ay önce gerekli başvuru malzemelerini Türk büyükelçiliğine veya konsolosluğuna teslim edin. İkamet vizesiniz varsa Türkiye’de çalışamazsınız, bu nedenle kaldığınız süre boyunca kendinizi maddi olarak destekleyebileceğinizi göstermek için özel bir özen gösterin.

Türkiye Çalışma Vizesi

Ayrılmanızdan en az 2 ay önce Türk büyükelçiliği veya konsolosluğuna çalışma vizesi başvurusunda bulunun. Aynı zamanda işvereninizin bazı belgeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na (ÇSGB) göndermesi gerekmektedir. Bakanlık, bu belgelerin güncellenmiş bir listesini web sitesinde yayınlar.

Süreç, başvuruda gerekli belge ve formların sunulmasından sonra eş zamanlı olarak yapılan çalışma vizesi ve çalışma izniyle başlar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başvurunuzu 90 gün içinde işleme alacaktır.

Başvurunuz onaylandıktan sonra çalışma izni ve çalışma vizesi işlem ücretlerini ödemeniz gerekecektir.

Öğrenci vizesinde olduğu gibi, çalışma izninde de Türkiye’ye geldikten sonraki 30 gün içinde oturma izni için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Gerekli izinlerin üçünü de alana kadar işe başlamanıza izin verilmez.