Özel Hastane Kuruluş Aşamaları

Öncelikle özel hastane açma fikrine sahipseniz yada bir yatırımcı olarak yatırımınızı birkaç ortak yolu ile kendinize özel hastane açmak istiyorsanız. İki konu üzerinde durmanız gerekir sermaye ve hastane açmak için gerekecek izinler. Özel hastane kuracak yatırımcılara birkaç yolla nasıl hastane kurulur bununla ilgili bilgiler aktaracağım.

Bütün bu yatırım fikrinden önce hastane kuracak kişinin önünde hastane kurmak için nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dair bir plan düzenlemesi olması gerekmektedir.

  1. Plan – Proje: Öncelikle iş planı hazırlamanız lazım, nerede kuracağınız, paranızı nasıl yöneteceğiniz, kurumun işletmesi en ince ayrıntısına kadar bir plan yapılması gerekiyor.
  2. Hastanenin Konumu: Yer seçiminde çok bilinçli hareket etmelisiniz, insanların kolaylıkla zorluk çekmeden gelebileceği bir konum bulmalısınız. Hastane giriş kapısının ambulans faktörüde göz önüne bulundurularak geniş olması gerekir.
  3. Maliyeti: Çok büyük bir miktarda maliyete ihtiyacınız var. Büyük geniş son modern binalar ve makineler size belki milyon dolarlara mal olacak bir yatırım fikri olabilir.
  4. Hastanenin kurulumu için ruhsat ve izinleri: Böyle bir fikriniz var ise öncelikle devletten  hastanenin kurulumu ile ilgili gerekli belge ve ruhsatları almanız gerekir. Eğer yasalara uygun ilerlemek istiyorsanız. En kısa sürede almanız gerekir yoksa ileride daha büyük zaralar ile karşılaşabilirsiniz.

Özel Hastane Açmak İçin Şartlar Nelerdir ?

Özel hastane açmak isteyen kişiler Sağlık Bakanlığından izin yolu ile açıp ve ruhsatlandırma yapması gerekir nasıl bir hastane açacağı konusunda bilgilendirmede bulunulmalı örneğin (kardiyoloji, göz, çocuk, kulak-burun- boğaz) gibi kategorilendirmeliler.

İkinci aşama, özel hastane açacaklarına dair bir dilekçe ile valilik izni almak ve devletin koyduğu her türlü zorunluluğa ve kurallara uymak zorundasınız.

Örneğin hastane girişinin ne kadar metrekare olması,  hasta odalarının geniş ve güneş gören tarafta olması bir odada ikiden fazla hasta yatağının olmaması gibi… Kurallar kısacası böyle bir yatırım yapma düşüncesi var ise eğer öncelikle alacağınız riskleri göz önünde bulundurmanız. Kendinize bir plan ve nasıl ilerleyeceğiniz ile ilgili yol çizmeniz. Maliyetini göz önünde bulundurmanız ve son olarak devlet izni ve kontrolü ile ilgili bütün kurallara uymanız gerekmektedir.