Türkiye'de Fabrika Kurulumu

Fabrika kuruluşu ile ilgili bir çok soru alıyoruz. Kendi fabrikamı nasıl kurabilirim ne kadar yatırım yapmam gerekir , en karlı bir şekilde bu işin üstesinden nasıl gelebilirim ne türlü devlet izinleri almam gerekir bu makalemizde size fabrika kuruluşu ve izinleri ile ilgili kısa ve detaylı bir paylaşımda bulunacağım öncelikle fabrika kuruluşu ve izinleri.

Fabrika Kurmak İçin Gerekenler

Öncelikle fabrikayı nerede kuracağınız ile ilgili bir yer bulmanız lazım. Şehir içi veya şehir dışı eğer nerede kuracağınıza karar verdiyseniz oranın ruhsatı ve tapusunu almanız gerekir. İmar için gereken bütün belgeleri toplamanız ve bu gereken bütün belgeler ile belediyeye başvurmalısınız.

Fabrikada üretim gerçekleştirebilmek için atıkları, kanalizasyon, elektik ve su gibi izinlerininalınması için gerekli belediyeye başvurulması gerekir bütün bu izinler bittikten sonta ikinci aşamaya geçebilirsiniz. Fabrikanın işletim belgesi ile ilgili başvuruda bulunmanız ve sonra açılış izni için gerekli yerlere belgelerinizi vermeniz ve açılış izni içinbeklemeniz gerekir. Diğer bir konu ise fabrika kurulumunda çevre ve hava kirliliğine zarar vermeyeceğinize dair Sanayi ve Ticaret bakanlığına temiz belgesini temin etmeniz gerekir. Bütün bu işlemlerden sonra sanayi odasına başvuru kaydınızı başlatabilirsiniz.

Fabrika Kurma Maaliyeti

Bir yatırımcı olarak eğer yatırımınızı fabrika kurmak için ayırdıysanız bilmeniz gereken bir konu var. Yüksek bir miktarda yatırım yapmanız gerekir. Fabrikayı kuracağınız yerin parasından ve fabrika için alacağınız makinalar ve çalışanlara vereceğiniz maaşlara kadar düşüneniz ve bunun için para ayırmanız gerekir. Bu yüzden net bir fiyat vermek uygun olmaz ama iyi bir yatırım ve düzenli bir gelir istiyorsanız. En az 3 milyon TL yatırım yapmanız gerekecektir.

Fabrika Kurma İçin Gerekenler

Fabrika büyük bir yatırım ve işletme olduğundan büyük riskleride göze almalısınız.bu sebeple fabrika kuracak kişinin yeterli bir seviyede bilgi ve tecrübe sahibi olması gerekir. Eğer fabrikayı kuracak kişi daha önceden bir deneyime sahip değil ise eğer işletmenin bütün sorumluluğunu bunu yanında fabrikanın çalışanlarına kadar en ince ayrıntıyı bu işe atılmadan önce deneyimli kişiler ile yürütmelidir.
Türkiye’de fabrika kurmak için devlet destekleri ve fabrika kurma teşvikleri çoğu fırsatlardan da yararlanbilirsiniz.